Udfyldning af hulrum under kostbart flisegulv

Bygherre:Privat
Arkitekt:ISAGER Arkitekter
Stabiliseret:1,2 m² gulv
Metode:Uretek GeoPlus®
Entrepriseform:Fagentreprise

Små projekter kan sagtens have stor betydning – især når det handler om at sikre dyrebar kulturarv uden at kompromittere hverken æstetik eller funktion.

Denne gang rykkede vi ud til en herskabsejendom med historiske fliser i stuetagen, som ejeren og dennes arkitekt med god grund ønskede at bevare. I bjælkelaget mellem kælder og stueetagen var der opstået hulrum under flisegulvet, så det punktvis manglede understøtning. Området stod afspærret og kunne ikke benyttes af frygt for kollaps.

Få dage efter henvendelsen stod vi klar på adressen med en aftalt plan for stabiliseringen. Vi injicerede Uretek GeoPlus® i etageadskillelsen via loftet i underetagen, og med omhyggelig kontrol og monitorering sikrede vi, at det ekspanderende polymer ikke løftede eller beskadige de uerstattelige fliser.

På mindre end en formiddag var gulvet stabiliseret uden støv, støj eller synlige spor – afspærringen kunne fjernes med det samme og gulvet benyttes.
Efterfølgende afsluttes kælderloftet nedefra, så det oprindelige udtryk bevares.

Har du spørgsmål?

Udfyld formularen – eller ring på 70 20 33 01. Vi er landsdækkende.
Læs vores persondatapolitik

Har du spørgsmål

Sektion