Stabilisering af fundament med sætningsskader

Er der store revner i din husmur eller væg? En årsag kan være, at jordlagene under fundamentet har utilstrækkelig bæreevne, som gør at dele af konstruktionen synker og får sætningsrevner. Hos Uretek er vi specialister i stabilisering af fundament for varig reparation af sætningsskader – helt uden betonstøbning og større opgravning.

Green_1

Grundig skadesundersøgelse

  • Vi analyserer byggehistorik og geologiske kortdata
  • Skaderne besigtiges og måles med nivelleringsudstyr
  • Du får skadesrapport inkl. anbefalet geoteknisk opfølgning

Green_2

Uvildig geoteknisk undersøgelse

  • Geoteknisk partner udfører jordbundsundersøgelse
  • Du modtager geoteknisk rapport med resultatet
  • Vi sender tilbud på anbefalet stabiliseringsløsning

Green_3

Kontrolleret stabilisering med varig effekt

  • Udføres af vores specialiserede teknikere
  • Bæreevnen sikres øjeblikkeligt og uden større opgravning
  • Dokumenteret og holdbart resultat med garanti

Hvad koster stabilisering af fundament?

Pris for stabilisering af fundament afhænger primært af den valgte metode og problemets omfang. Som tommelfingerregel vil stabilisering af fundament koste 30.000 kr. og opefter ekskl. forundersøgelser.

Vi udfører stabilisering enten med Uretek GeoPlus®, som er injicering af ekspanderende polymer, eller ScrewFast® skruepæle, som monteres usynligt på fundamentet. Den mest velegnede løsning vælges på baggrund af jordbundskvaliteten, og hvor langt der er ned til bæredygtige lag. Effekten af stabiliseringen er varig, og vi inkluderer altid kvalitetssikring og dokumentation for det udførte arbejde.

Undersøgelser før fundamentstabilisering

Forud for stabilisering af fundamentet er det nødvendigt med tilbundsgående undersøgelser for at sikre den mest velegnede løsning. Første skridt i processen er en skadesundersøgelse og -rapport, som koster i alt 2.500 kr.

Derudover skal du påregne omkostninger til en jordbundsundersøgelse, som er en forudsætning for, at vi kan garantere korrekt stabilisering. En jordbundsundersøgelse med geoteknisk rapport koster fra 10.000 kr. og udføres af et uvildigt geoteknisk firma.

Rådgivning

Har du spørgsmål?

Vores specialister sidder klar til at tale med dig.

Kontakt os

Sådan har vi hjulpet andre kunder...

Kennet ville bygge til, men højt grundvand skabte problemer – skruepæle blev redningen

Da Kennet Guldager fra Odense begyndte at planlægge en tilbygning til sit parcelhus, kom funderingen hurtigt i fokus. Det eksisterende hus viste sig at være funderet hele fem meter ned i jorden – og det gav udfordringer, som han ikke var forberedt på i første omgang.

“Det var mureren, der opdagede, at huset var meget dybt funderet. Det viste sig, at det var støbt i beton i fem meters dybde, og det måtte der jo være en årsag til,” fortæller Kennet Guldager.  

Højt grundvand og tæt bebyggelse begrænsede mulighederne

Kennet bestilte på egen hånd en geoteknisk undersøgelse til syv meters dybde, som viste at tilbygningen krævede specialfundering pga. gammel mosebund på grunden. På den baggrund tog han fat i en række virksomheder for at indhente tilbud på funderingen.

En af virksomhederne var Uretek, hvor Kennet var i dialog med forskellige specialister over en længere periode. Det resulterede i, at Uretek anbefalede endnu en jordbundsundersøgelse til 10 meters dybde.

Alt du skal vide om skruefundament



Kennet fulgte anbefalingen, og den nye geotekniske rapport viste, at fundering med borede betonpæle var udelukket pga. høj grundvandsstand. Samtidig var han ikke interesseret i at fundere med rammede pæle på grund af risikoen for følgeskader på hans egen og naboernes ejendomme:

“Vi ville helst undgå alt det bøvl med forsikring og høring, som pæleramning kræver,” fortæller Kennet. Han besluttede derfor, at han ville opføre den nye tilbygning på skruefundament, og gik i gang med at undersøge markedet.

”Jeg var i kontakt med flere leverandører, men dialogen var klart bedst med Uretek,” fortæller han.  

Beregning og installering af tilbygningens skruefundament

Uretek brugte jordbundsanalysen til at beregne udformningen og antallet af skruepæle, der skulle monteres, og det resulterede i et detaljeret tilbud, som Kennet kunne træffe en beslutning ud fra.

“Det blev lidt dyrere end først antaget, men jeg synes, at det er pengene værd, at få det gjort ordentligt,” fortæller han.

Ureteks montører installerede skruepælene på en arbejdsdag og herefter kunne totalentreprenøren gå i gang med konstruktionen af selve tilbygningen på skruefundamentet. I dag kan Kennet læne sig tilbage og nyde de ekstra 35 kvadratmeter bolig. Når han ser tilbage, er han glad for, at han valgte ScrewFast® skruepæle til fundering af sin tilbygning.

“Det var den helt rigtige måde at løse problemet på. Hvis man skal bygge til, hvor der er høj grundvandsstand, vil jeg klart anbefale Uretek,” afslutter han.  

Læs referencen

Sætningsskader truede patriciervillaens værdi, men Rune fandt løsningen

I en lille by på Vestfyn bor Rune Moesgaard og hans familie i en charmerende patriciervilla fra 1914. Huset har været deres hjem i over et årti og er løbende blevet smårenoveret. Med mellemrum har familien bl.a. fået en murer til at lappe tilsyneladende kosmetiske revner i husmuren.

“Vi vidste godt, at der tidligere havde været nogle sætningsskader, og tænkte, at huset havde sat sig som det skulle,” forklarer Rune.

Familien begyndte dog efterhånden at opleve fugtproblemer og planlagde derfor endnu en facaderenovering. Men det viste sig, at det var noget andet, der skulle til.

“Da vi fik vores lokale murer ud, rådede han os til ikke at lappe yderligere på huset. Det kunne hurtigt koste mellem 50.000 og 100.000 kroner, og hvis huset satte sig yderligere, kunne det være spildt arbejde. Han vurderede umiddelbart, at der var tale om aktive sætningsskader,” fortæller Rune.

Beskeden satte tankerne i gang hos Rune. Han var nervøs for, om huset kunne blive værdiløst – og det gik ud over nattesøvnen.

En grundig beslutningsproces

Mureren gjorde Rune opmærksom på, at der fandtes en virksomhed ganske tæt på, som netop specialiserede i sætningsskader og stabilisering af sætningsramte bygninger. Virksomheden var Uretek, og Rune tog kontakt. Samtidig begyndte han at undersøge markedet.

“Jeg fik et tilbud fra Uretek og drøftede det med en bekendt, som er ingeniør og ved meget om byggeri og fundering. For jeg ville ikke bare tage den første og bedste,” fortæller Rune.

“Jeg fik faktisk også et andet tilbud, der kun kostede det halve af Ureteks løsning. Men både jeg og de folk, jeg rådførte mig med, var mest trygge ved Uretek. Jeg synes, at de var meget grundige og troværdige i deres kommunikation.”

Runes mavefornemmelse blev bestyrket af en kollega, som havde god erfaring med Uretek. Men Rune ville være helt sikker i sin sag og kontaktede derfor et ingeniørrådgivningsfirma, som gennemgik indholdet i aftalen. Den uvildige ingeniørs vurdering blev tungen på vægtskålen.

“Så snart finansieringen var på plads, accepterede vi Ureteks tilbud. Det var forholdsvis mange penge – lidt som at grave en mindre bil ned i haven. Men jeg har ikke fortrudt det et sekund,” fastslår Rune.

Skånsom tilgang og god dialog

For Rune har den gode dialog med Uretek været en vigtig del af forløbet. Både før og under udførelsen var han nysgerrig omkring de forskellige sammenhænge og spurgte ind til store og små detaljer – uden på forhånd at vide, hvordan det blev modtaget.

“Jeg er sådan én, der stiller mange spørgsmål og gerne vil forstå processen, og det lod jeg dem vide. Her mødte projektlederen fra Uretek mig virkelig godt og gav mig de svar, jeg søgte. Det skabte stor tryghed for mig,” siger han.

Under selve stabiliseringen, der blev udført med ScrewFast Skruepæle, valgte Rune at arbejde hjemmefra for at kunne være til rådighed, hvis det blev nødvendigt. Her fik han lejlighed til at tale med Ureteks montører:

“Montørerne var meget venlige og flinke til at fortælle, hvad der foregik. Det var rart, at det var nogle mennesker, som vidste, hvad de lavede, og som var nemme at tale med,” siger Rune.

Opgaven omfattede stabilisering af fundamentet på de områder, hvor der ikke var kælder, og Rune forventede, at arbejdet med de store skruepæle ville medføre en del skader på plænen og havens bede.

“Da montørerne ankom, valgte de at hejse maskinen ind og lægge køreplader på græsset – så selvom vi måtte rydde enkelte bede, var det slet ikke så voldsomt som frygtet,” fortæller han.

Tøver ikke med anbefaling

Efter arbejdet var udført, følte familien stor lettelse – og udgifterne til arbejdet betragter de som en klog investering.

“Det var jo ikke billigt, men vi er sikre på, at vi nok skal få pengene igen, når vi en dag skal sælge huset. Det havde været langt dyrere, hvis vi ikke havde grebet ind og huset havde mistet sin værdi,” siger Rune.

Familien har valgt at vente med enkelte kosmetiske forbedringer. Det vigtigste for dem har været at få årsagen til sætningsskaderne ud af verden. Det betyder, at Rune ikke længere er bekymret for fremtidige skader. Og med den erfaring, han har gjort sig, ville han ikke tøve med at anbefale Uretek til andre boligejere, der har problemer med sætningsskader.

“Stressfaktoren blev helt elimineret, og vi fik ro på. Så hvis andre skulle stå i en lignende situation, vil jeg til enhver tid anbefale Uretek. De fik stoppet årsagen til revnerne i stedet for bare at lappe. Det kan faktisk lade sig gøre at løse problemet helt,” afslutter Rune.

Har du overvejet nyt fundament under gammelt hus? Bliv klogere på efterfundering >>

Læs referencen

Skævt hus spolerede Carstens byggedrøm – så ringede han til Uretek

Det var en drøm, der gik i opfyldelse, da Carsten Hansen købte en smukt beliggende grund med egen sø i naturskønne Ebeltoft. Hans plan var at opføre et helt nyt sommerhus på grunden, og da han tog hul på projektet, rådførte han sig først med byggefirmaet:

”Inden byggeriet begyndte, bedyrede håndværksmesteren mig, at jeg ikke behøvede en boreprøve, da han ville lave en flydesokkel,” siger Carsten Hansen.

Men den plan holdt ikke. Det skulle nemlig vise sig, at funderingen var helt utilstrækkelig med de jordbundsforhold, der var på grunden.

Stod pludselig med skævt hus

Straks efter opførelsen, kunne Carsten Hansen konstatere, at noget var helt galt med huset. Da han selv kiggede nærmere på sagen, gjorde han en foruroligende opdagelse:

”Efter jeg havde fået bygget mit træråhus, opdagede jeg, at huset var sunket 12 centimeter i den ene side. Da håndværksmesteren ikke kunne gøre noget ved skaden, kontaktede jeg Uretek telefonisk.”

Ved henvendelsen fandt Ureteks projektleder frem til, at huset formentlig var opført på gammel mose- eller engjord, hvilket kunne være årsagen til, at Carsten Hansen nu stod med et skævt hus. Projektlederen talte de forskellige scenarier og løsningsmuligheder igennem med ham i telefonen.

”I løbet af samtalen, fik jeg en god og grundig orientering om et eventuelt sagsforløb, og efter jeg havde fået en del oplysende materiale, takkede jeg ja til forløbet,” fortæller Carsten Hansen.

Blød jordbund var årsag til sunket hus

Ureteks projektleder igangsatte en jordbundsundersøgelse og geoteknisk analyse af forholdene på grunden. Undersøgelserne bekræftede mistanken, da størstedelen af jordlagene bestod af tørv og gytje – et meget uforudsigeligt underlag, som kræver særlig fundering, hvis man vil undgå sætningsskader.

På grund af det svage randfundament, måtte Uretek tage særlige midler i brug for at efterfundere huset. I stedet for at hæve den del af huset, som var sunket, besluttede projektlederen at sænke den anden halvdel af huset.

Efterfunderingen omfattede i alt 39,5 meter fundament med brug af 16 ScrewFast Skruepæle® ned til 8 meter under terræn. Der blev i alt gjort brug af 112 meter pæl og 16 specialkonsoller til at stabilisere fundamentet.

Selve sænkningen involverede udsugning af jordbundsmateriale med hjælp fra FKSSlamson. Hulrummet blev efterfølgende opfyldt med Uretek GeoPlus, som samtidig forbedrede isoleringen af bygningen.

Resultatet af manøvren var et vandret hus, som nu ikke længere er i fare for at synke – og en husejer, som nu endelig kan glæde sig over drømmehuset i de smukke omgivelser.

”Huset har stået rigtigt godt og stabilt siden. Jeg er Uretek meget taknemmelig for den professionalisme og service, jeg har fået, og kan kun kraftigt anbefale firmaet til andre,” afslutter Carsten Hansen.

Læs referencen

Nybyggernes mareridt: Dybt betonfundament var en fejl

Anne og Per Jensen realiserede sammen den fælles drøm om et nybygget parcelhus. Men de var ikke forberedt på, at huset i årene efter ville begynde at synke i det ene hjørne.

I et nybyggerkvarter tæt på mark og skov købte Anne og Per en byggegrund for at opføre deres drømmehus. Jordbundsundersøgelserne viste, at jordens bæreevne ikke var optimal, så de tog deres forholdsregler:

”Vi fik en ingeniør til at lave beregningerne, og han rådede os til at fundere ekstra i dybden med beton,” fortæller Per Jensen.

Huset blev derfor opført på betonfundament i en dybde helt op til 4,5 m under terræn. Parret flyttede ind, og efter knap et årti i huset bemærkede de, at en udvendig murstenssøjle havde givet sig omkring en centimeter.

”Ingeniørfirmaet var lukket på grund af konkurs, så vi fik entreprenøren til at se på det. Men han mente ikke, at der var de store problemer,” fortæller Per Jensen. ”Så vi holdt selv øje med det, og da der var gået nogle år mere, købte jeg en lasermåler. Der kunne jeg se, at der var flere centimeters hældning på gulvet inde i huset. Der var ikke noget at se udvendigt, kun mindre revner.”

Per og Anne var rådvilde og valgte at række ud til arkitekten, der havde tegnet huset. Han anbefalede, at parret kontaktede Uretek. Per og Anne fulgte arkitektens anbefaling, og kort tid efter fik de besøg af en konsulent fra Uretek, som foretog en skadesundersøgelse. De nøjagtige målinger viste, at huset var sunket 8 cm i et af hjørnerne.

Uforudset funderingsfejl gav problemer

Nogle vil måske tænke, hvordan det dog kunne gå så galt, når entreprenøren og ingeniøren i sin tid kendte til jordbundsforholdene og derfor havde funderet i dybden. Men netop den dybe betonfundering viste sig at være en del af problemet:

”Det kan være risikabelt at fundere så dybt med beton i blød jordbund – det øger vægten af det samlede byggeri og trykket på jorden under fundament,” forklarer projektleder i Uretek, Kaj Balling. ”I det her tilfælde var jordbundsforholdene meget uforudsigelige, og derfor endte det med at gøre mere skade end gavn.”

På baggrund af skadesundersøgelsen og fundene i jordbundsundersøgelsen udførte Uretek de statiske beregninger for en stabilisering af huset med ScrewFast Skruepæle.

”En af fordelene ved ScrewFast Skruepæle er, at der kan anvendes forskellige dimensioner og længder ved varierede jordbundsforhold, så bygningen funderes korrekt. Ved montering måler vi modstanden i jordlagene som en kontrol af bæreevnen,” uddyber Kaj Balling.

I dag ærgrer Per Jensen sig over, at han ikke valgte en anden funderingsmetode, dengang huset blev opført: ”Hvis jeg havde vidst, at man kunne fundere bedre med skruepæle, så havde vi valgt den løsning. Der var ikke nogen, der fortalte os, at det var en mulighed.”

Tæt og ærlig dialog

Da Per og Anne modtog tilbuddet fra Uretek, havde det stor betydning for dem, at der var en god og ærlig dialog hele vejen:

”Vi havde en tæt korrespondance, hvor vi blandt andet fik forsikringsdokumentation, og der stod alt, hvad vi havde brug for. Det var vigtigt for os at have noget håndfast at gå med i forhold til garanti og så videre. Når man én gang har prøvet at købe katten i sækken, vil man gerne have alt på det rene,” fortæller Per Jensen.

Lige så var forventningsafstemning en central del af dialogen med Uretek:

”Uretek sagde fra starten, at de ikke ville anbefale at rette huset helt op igen – dels på grund af det eksisterende dybe betonfundament og dels på grund af eventuelle følgevirkninger ved de store vinduespartier. Det var jo ellers ønskescenariet – men til gengæld kunne de stabilisere det,” fortæller Per Jensen.

Skånsom stabilisering gav ro i maven

Mens arbejdet stod på, var parret glade for at slippe for omfattende opgravning på grunden:

”Fliserne skulle op, hvor montørerne skulle til, men det var til at overskue. Og så lagde de køreplader ud og skånede plænen så meget som muligt.” fortæller Per Jensen. ”Vi er også rigtig glade for at reparationen kunne udføres ved at bore ned, uden at det kan ses på længere sigt.”


”Samarbejdet med Uretek var rigtig fint, og jeg følte, at de havde godt styr på det. Nu hvor det hele er på plads, har vi fået ro i maven, og vi kan sove lidt bedre om natten”, afslutter han.

Læs mere om stabilisering af fundament >>

Læs referencen

Dårligt håndværk fik gulv til at synke: Sådan fik Leo det tilbage på plads

Da Leo for mange år siden skulle restaurere stuehuset på sin gård, besluttede han sig for at nedlægge sin kælder. Hvert forår stod der vand i kælderen, og nu skulle det altså være slut. Han fik håndværkere til at fylde kælderen op – men desværre var det bare starten på flere problemer. 

“For snart 15 år siden begyndte jeg at mistænke, at de ikke havde gjort arbejdet ordentligt. Gulvet begyndte at synke rundt om skorstenen. Det samme med flisegulvet i badeværelset og trægulvet opgangen og værelserne. Det hele gyngede simpelthen,” fortæller Leo.

Ikke gør det selv-arbejde

Det var tydeligt for Leo, at problemerne ikke forsvandt af sig selv. Og selvom han synes, at hænderne er godt skruet på, indså han, at der ikke var tale om gør det selv-arbejde: 

“Jeg kunne godt se, hvor omfattende, det ville blive. Det ville være tæt på umuligt at reparere det selv, især når man har et arbejde, der skal passes. Jeg havde jo tænkt på Uretek mange gange, så jeg ringede til dem, for at høre, hvad de kunne gøre,” fortsætter han. 

Leo rakte ud til Uretek, og de fik en god snak om mulighederne. Kort efter rykkede Ureteks konsulent ud for at undersøge skaden og sikre en permanent løsning på problemet. Til at starte med tænkte Leo, at prisen var lidt pebret: 

“Det er jo ikke helt billigt, når de først skal ud at vurdere skaden og lave deres undersøgelser. Men alternativet var jo værre. Da Uretek tog over, skulle jeg egentlig bare læne mig tilbage. Jeg skulle hverken rydde det ene eller det andet ud,” fortæller Leo. 

Selvom gulvet skulle løftes mange centimeter, var det ikke noget, der gjorde Leo bekymret: 

“Jeg havde ingen bekymringer undervejs. De gutter, der var her, snakkede godt med mig om processen, og jeg tænkte bare, at det bliver rart, når det er gjort.

Stabilisering på én arbejdsdag

Ureteks montører stabiliserede og løftede gulvet med Uretek GeoPlus, hvor et ekspanderende materiale injiceres med tynde rør gennem gulvet. Selve reparationen tog en enkelt arbejdsdag. De 2-3 cm luft, der før adskilte fodlisten fra gulvbrædderne, var nu væk – og Leo blev bekræftet i, at han traf den rigtige beslutning.

“Jeg havde ikke lyst til, at der skulle komme en entreprenør og splitte det hele ad. Der kan jo gå måneder med den slags. Nu er det fixet, også kan jeg selv finpudse dér, hvor der skal tilpasses, fordi gulvet er kommet tilbage på plads”, siger Leo.

“Nu går jeg på et gulv, der ikke gynger og jeg har en dør, der kan lukke, så det er jo dejligt,” afslutter han. 

Læs referencen

Uretek stabiliserer fredet hus på Ribes kultursvamp

De fleste danskere kender til Ribes velbevarede, middelalderlige bymidte. Men de færreste er nok klar over, at det historiske område er bygget på metertykke lag af affald og bygningsrester – også kaldet ”kultursvamp”. Lagene er bløde og eftergivende, hvilket ofte skaber problemer med stabiliteten af de meget gamle bygninger i bykernen.

Midt i byen står Ribe Domkirke som et kæmpe monument, og overfor – på den vestlige side af kirketorvet – ligger Domskolen, der oprindeligt var latinskole. Den fredede bygning har flere århundreder på bagen og er i dag omdannet til beboelse med otte lejligheder.

Efter et omfattende anlægsarbejde i nærområdet, kunne ejer og udlejer af Domskolens bygninger, Anthony Tønnesen, konstatere at ejendommen havde fået sætningsskader på grund af den manglende stabilitet i undergrunden. Der var dybe, gennemgående revner i murværket og en niveauforskel på 15 cm fra det ene hjørne til det andet. Han kontaktede derfor et lokalt firma, som skulle foretage jordbundsundersøgelser og udbedre skaderne. Men forløbet gik ikke som ønsket.

”Uretek var ikke de første, der var på opgaven. Jeg havde først en aftale med et andet firma, men jeg var nødt til at stoppe samarbejdet, fordi de simpelthen ikke holdt deres aftaler. Så efter trekvart år med en leverandør, der ikke fik udført noget, var det yderst tilfredsstillende at få Uretek på opgaven. De arbejdede hurtigt og professionelt,” siger Anthony Tønnesen.

Fredet hus kræver særlige kompetencer

Fordi Domskolen er fredet ejendom, krævede projektet en godkendelse fra Slots- og Kulturstyrelsen. Til det arbejde fik Anthony Tønnesen hjælp af arkitekt Peter Nordahl Jensen fra Overbys Tegnestue. Han blev også taget med på råd om udførelsen af opgaven:

”Der er risici forbundet med at arbejde på en historisk bygning som denne. Derfor er det særlig vigtigt at involvere kompetente og ansvarlige entreprenører og ingeniører, som man har tillid til,” fortæller Peter Nordahl Jensen.

På den grund, hvor Domskolen er opført, findes bæredygtige lag omkring 6 meter under jordoverfladen. Derfor kunne entreprenøren ikke understøbe på traditionel vis. Det blev derfor besluttet, at der skulle efterfunderes med vibrationsfri skruepæle under de bærende ydervægge. Så Peter Nordahl Jensen gik i gang med at finde en leverandør til opgaven.

”Der er kun få firmaer i Danmark, der kan udføre stabiliseringsopgaver som denne, og vi valgte Uretek på baggrund af kompetence og pris. De har igennem hele forløbet være meget professionelle, og vi har samarbejdet tæt om at undgå enhver form for skade på den fredede bygning. Både i forhold til maskinernes adgang og de egentlige indgreb i bygningens fundament,” siger Peter Nordahl Jensen.

For Anthony Tønnesen var det en stor lettelse af have specialister, der samarbejdede godt om opgaven. Det gav ham ro, da den naturlige frygt for processen meldte sig:

”Jeg var lidt bekymret for, om murene ville skride, når stabiliseringsarbejdet skulle udføres. Men der var heldigvis helt styr på det. Hele holdet var meget kompetent, og det hele virkede meget gennemtænkt,” siger han.

Sætningsskader på gamle huse kan stoppes

Problemerne med den bløde kultursvamp er et kendt fænomen lokalt i Ribe. Og Anthony Tønnesen mener, at hans medborgere vil have gavn af at vide, at der findes eksperter, der kan håndtere sætningsskader på gamle huse og de udfordringer, den specielle undergrund medfører:

”Specielt her i Ribe er der behov for den slags specialistviden, for vi skal i virkeligheden mange meter ned for at finde bæredygtigt lag,” siger han.

På Overbys Tegnestue er der ikke tvivl om, at det var det rigtige valg at sætte Uretek på opgaven. Og selvom projektet i Ribe er rundet godt af, er det ikke et endeligt farvel til samarbejdet:

”Uretek har været meget professionelle i håndteringen af opgaven, og alle aftaler er blevet overholdt. De har udvist stor erfaring i forbindelse med udførelsen, og jeg vil helt bestemt anbefale dem. På tegnestuen forestiller vi os også at samarbejde med Uretek på andre opgaver,” afslutter Peter Nordahl Jensen.

Læs referencen

Udfyldning af hulrum under kostbart flisegulv

Små projekter kan sagtens have stor betydning – især når det handler om at sikre dyrebar kulturarv uden at kompromittere hverken æstetik eller funktion.

Denne gang rykkede vi ud til en herskabsejendom med historiske fliser i stuetagen, som ejeren og dennes arkitekt med god grund ønskede at bevare. I bjælkelaget mellem kælder og stueetagen var der opstået hulrum under flisegulvet, så det punktvis manglede understøtning. Området stod afspærret og kunne ikke benyttes af frygt for kollaps.

Få dage efter henvendelsen stod vi klar på adressen med en aftalt plan for stabiliseringen. Vi injicerede Uretek GeoPlus® i etageadskillelsen via loftet i underetagen, og med omhyggelig kontrol og monitorering sikrede vi, at det ekspanderende polymer ikke løftede eller beskadige de uerstattelige fliser.

På mindre end en formiddag var gulvet stabiliseret uden støv, støj eller synlige spor – afspærringen kunne fjernes med det samme og gulvet benyttes.
Efterfølgende afsluttes kælderloftet nedefra, så det oprindelige udtryk bevares.

Læs referencen

Kombineret opgave med ScrewFast Skruepæle® og Uretek GeoPlus®

Efterfundering af fundament med ScrewFast Skruepæle® og efterfundering af gulv med Uretek GeoPlus®.

Ifølge geotekniske rapporter var halvdelen af fundamentet og gulv fejlfunderet på sætningsgivende jordlag. På grund af dybderne til de bæredygtige lag og ud fra et økonomisk synspunkt valgte man at benytte ScrewFast Skruepæle® for stabilisering af fundamentet.

Idet bygherre ikke ønskede at opbryde gulvet og fraflytte huset, valgte man at benytte Uretek GeoPlus® til stabilisering af gulvet. I stedet for flere ugers byggerod, blev gulvet stabiliseret på 3 dage med minimale gener for bygherren. Samtidig blev gulvet stabiliseret udefra for at skåne gulvfladen.

Se mere om stabilisering af gulv her.

Læs referencen

Nye sommerhuse på Als får skruefundament fra Uretek

Ved Havmosen i Augustenborg på Als opfører bygherre Waco ApS hele otte nye sommerhuse på en attraktiv beliggenhed tæt ved vandet. Området er meget kuperet, og de bæredygtige jordlag på grunden befinder sig op til 2 meter under terræn. Bygherren kontaktede derfor Uretek for at sikre en pålidelig funderingsløsning.

Projektet krævede i alt 114 ScrewFast Skruepæle® à 3-4 meter, og på fem dage fik Uretek installeret gode, stabile fundamenter til de smukt beliggende sommerhuse.

Bliv klogere på skruefundamenter >>

Læs referencen

Stabilisering og løft efter udtørringsskade

I Kibæk har vi stabiliseret og løfte hjørne på tilbygning til parcelhus som havde oplevet sætninger efter udtørring.

Som beskrevet i Byg-Erfa 94 09 03 er træer og buske hvert år medvirkende årsag til, at der opstår revner i en del huse. Fænomenet er observeret i alle dele af Danmark der er præget af meget fedt ler. Skaderne skyldes træernes buskenes store vandforbrug i sommerhalvåret eller ekstraordinære tørre sommerperioder. Når vandforbruget overstiger tilførslen af nedbør, udtørrer de øvre jordlag og dette medfører, at lerjordens volumen svinder.

Opgaven blev løst på ca. 4 dage i trange omgivelser og hjørnet blev løftet tilbage til oprindeligt niveau så revnerne lukkede sig igen.

Læs mere om stabilisering af fundament her.

Læs referencen

Omfattende sætningsskader på tilbygning udbedret med efterfundering

En boligejer i Vrå kontaktede os for at få set nærmere på sin ejendom. Her var der opført en tilbygning seks år tidligere, som nu havde fået omfattende sætningsskader. Undersøgelserne viste, at tilbygningen var opført på sætningsgivende lag, mere specifikt et tørvelag på ca. fire meter, som gjorde, at fundamentet havde sat sig. Sætningen var årsag til store revner både indvendigt og udvendigt.

Uretek anbefalede efterfundering med Screwfast Skruepæle® med løftekonsoller og sendte et hold montører til ejendommen i Nordjylland. Opgaven blev udført på få dage, og sætningsrevnerne lukkede sig tydeligt efter stabiliseringen. I alt blev ca. 20 meter fundament løftet og stabiliseret med pæle på hele 10 meter – vibrationsfrit og med et minimum af opgravning.

Læs referencen

Stabilisering af murermestervilla på trang plads i Åbyhøj

I Åbyhøj rykkede vi ud til en stor murermestervilla, hvor ejeren var bekymret for revner i bygningen. Den geotekniske undersøgelse viste, at revnerne skyldtes en sætningsskade forårsaget af udtørret fed ler under ejendommen.

Den gamle villa skulle stabiliseres udefra og indefra, og selv på trang plads kunne montørerne foretage arbejdet hensynsfuldt. Uretek stabiliserede fundamentet ved hjælp af 20 Screwfast Skruepæle® med konsoller og løftebeslag.

Læs mere om udbedring af sætningsskader

Læs referencen

Lucy og Eigil fik styr på sætningsskade helt uden opgravning

I Kerteminde bor Lucy Bergström og Eigil Nikolajsen med udsigt over de bølgende marker i et hus fra 1918. Huset blev i sin tid bygget på et fundament af kampesten, men efterhånden var soklen og murværket på ejendommens sydvestvendte hjørne præget af mange revner.

Lucy og Eigil besluttede sig for at gøre noget ved skaderne, og havde i den forbindelse kontakt til flere forskellige murere. Ingen af dem kunne tilbyde at løse opgaven, og de vurderede enstemmigt at skaden krævede en egentlig stabilisering af fundamentet.

En god anbefaling

Da en murermester efterfølgende henviste til Uretek som den rette specialist, fik Lucy og Eigil en god dialog med Ureteks projektleder om mulighederne. Efter analyse af de geotekniske undersøgelser, blev aftalen at efterfundere det over 100 år gamle hus ved hjælp af den skånsomme Uretek-metode. Herved kunne ejendommen stabiliseres helt uden opgravning.

På dagen for udførelsen ankom Ureteks montører som aftalt om morgenen, og udstyret var hurtigt sat op. Montørerne installerede først de tynde injektionsrør ind under det ramte hjørne af fundamentet og registrerede nøgternt de forskellige niveauer. Herefter kunne Uretek-massen injiceres gennem rørene.

Ikke noget bøvl

Lucy og Eigil var hjemme mens arbejdet stod på, og de var begge i stand til at varetage deres gøremål som normalt. Og der var også god tid til at få en snak med montørerne:

“Det var meget spændende at høre om den kemiske proces fra montørerne. Det er vildt, at den kombination af kemikalier kan løfte et hus!”, siger Lucy Bergström.

Montørernes arbejde var udført på få timer, og Eigil Nicolajsen bemærker efterfølgende selv, hvordan stabiliseringen har lukket en af revnerne omkring sætningsskaden. Men montørerne tog ikke hjem, før de havde sørget for, at området var pænt og ryddeligt, som da de kom. Det er ét af Ureteks principper for god kundeservice. Ved den efterfølgende evaluering af arbejdet er tilfredsheden da også til at få øje på:

“Uretek er det bedste og eneste firma til jobbet.” siger Lucy, efter Uretek har været på besøg. Om sin oplevelse med Uretek tilføjer Eigil ganske kortfattet: “En effektiv og sagkyndig løsning på problemet!”.

Vil du også have styr på din sætningsskade? Læs mere om udbedring af sætningsskader

Læs referencen

Stabilisering af fundament på etageejendom

Ejerforening henvendte sig med ønsket om pris for stabilisering af ejendom på 3½ etage plus kælder. Der var konstateret sætningsskader i store dele af ejendommen og facaderenovering havde vist sig utilstrækkelig. Vores arbejde omfattede i første omgang udarbejdelse af forslag til stabilisering på baggrund af allerede udførte jordbundsundersøgelser samt forslag til supplerende jordbundsundersøgelser.

Senere fik ejerforeningens bestyrelse beboernes accept på at arbejde videre med projektet. I første omgang blev området for stabilisering klarlagt i samarbejde med rådgiver, og supplerende jordbundsundersøgelser, fire boreprøver og én graveprøve, blev iværksat. Efter udførelsen af de supplerende jordbundsundersøgelser blev der udarbejdet tilbud med fast pris på stabilisering af randfundament.

På en senere ekstraordinær generalforsamling blev forslaget til stabilisering vedtaget, og arbejdet kunne herefter starte. Arbejdet blev udført på under 1 måned med minimum af gene for beboere.

Se mere om stabilisering af fundament her.

Læs referencen

Skruefundament til sommerhuse i Marielyst

Opgaven fra et typehusfirma lød på at udføre skruefundament til fire typesommerhuse på byggegrunde i Marielyst, Falster, på en grund med ringe jordstyrker i de øverste lag.

Løsningen blev efter indhentning af oplysninger fra ingeniører og geoteknikere et design med vores ø60 pæle. Der blev valgt en model med såvel standard sidehuller som topgevind til montering af montagebeslag.

Der blev på denne opgave iskruet 42 stk. ScrewFast Skruepæle® a 4,0 meter på 3 dage.

Klik her, hvis du vil læse mere om arbejde udført med ScrewFast Skruepæle®.

Læs referencen

Uretek har med ScrewFast skruepæle funderet Danmarks første CNC-fræsede hus

Uretek har for arkitekterne Frederik Agdrup og Nicholas Bjørndal fra tegnestuen Eentileen.dk funderet danmarks første CNC-fræsede hus.

Læs mere om fundering og fordelene ved vores metoder her.

Eentileen har med en CNC-fræser skåret krydsfinerplader ud i nummerede stykker og samlet til kasser på 60 x 240 x 30 cm, der har huller, så der senere kan blæses isolering i. Kasserne er smart nok ikke større, end at to mænd kan håndtere dem, og derfor kan huset bygges helt uden kraner. Huset er rejst på I-formede bjælker af kertotræ, der igen ligger af på 4-8 meter lange ScrewFast Skruepæle® af stål.

Uretek leverede og installerede 28 stk. ScrewFast Skruepæle® i dybder på 4,0 til 8,0 meter. Halvdelen af pælene er monteret med dobbeltvinget momentplader til at optage de vandrette kræfter. Samling mellem bygningsdele og skruepæle er udført med beslag monteret i gevindtop i skruepælen.

Se indslag om danmarks første CNC-fræsede hus her
Læs mere om danmarks første CNC-fræsede hus her

Læs referencen

Fundering af udvendig trappe og elevatortårn i lejlighedsbyggeri i Aarhus

Da det eksisterende gangareal skulle inddrages i boligarealet, skulle der etableres nye adgangsforhold i form af et nyt udvendigt gangareal med tilhørende trapper og elevatortårn. Byggeriet skulle udføres som betonelement byggeri og blev funderet på ScrewFast Skruepæle®. Bygherren ville inddrage et eksisterende udvendigt gangareal til en del af boligarealet og dermed øge boligarealet i de enkelte lejligheder. Bygningen var 2 etager og skulle samtidig forberedes til en ekstra tagetage.

Man foretog udgravning for pæle og støbearbejde før installeringen af ScrewFast Skruepælene og fik samtidig blotlagt eksisterende kloakker og andre installationer

Pælene blev installeret fortløbende langs 3 blokke, som alle var projekteret til den samme ombygning og renovering.

Se mere om stabilisering og fundering af fundament her.

Læs referencen

Fundering af 4 selvstændige boliger

Uretek har leveret og installeret ScrewFast Skruepæle® for fundering af nybyggeri på en udstykning tæt ved en sø.

Der skulle bygges 4 selvstændige et-plans boliger på grund med en flot beliggenhed.

Området har meget varierende jordbundsforhold med overside af de bæredygtige jordlag fra 2,5 meter under terræn og helt ned til 14,0 meter under terræn.

ScrewFast Skruepæle® blev valgt, da de meget varierede jordbundsforhold krævede en fleksibel løsning.

Se video fra iskruning af pæl på projektet her.

Ønsker du rådgivning eller hjælp til opgaver med fundering, så læs mere her

Læs referencen

Stabilisering af kampestensfundament

Huset havde kraftige revner i fundament og vægge på det ene hjørne. Årsagen til sætningsskaderne var, at fundamentet består af kampesten, der er lagt ud på et lag af træplanker. Disse planker var nogle steder så nedbrudte, at der kun var humuspartikler tilbage. Med Uretek GeoPlus® fyldte vi hulrum under kampestensfundamentet, samtidig med vi komprimerede jorden. I alt stabiliserede vi 9 meter fundament + 10 m2gulv, og arbejdet blev udført på én dag uden opgravning og andre forstyrrelser.

Se mere om stabilisering af fundament.

Læs referencen

Forstærkning af sætningsgivende jordlag under villa i Sønderborg

Stabilisering af randfundament på etplansvilla som stod delvis på sætningsgivende fyld af muld. Forud for stabiliseringen var der udført forundersøgelse med nivellement af bygningen og efterfølgende geoteknisk bedømmelse, af skadesområdet på ejendommen.

Stabiliseringen blev udført på 1 dag med Uretek GeoPlus, og der var ingen synlige spor efter arbejdet, da vi kørte efter endt udførelse.

Se mere om stabilisering af fundament her.

Læs referencen

Hvad siger andre om Uretek Engineering?

Det var den helt rigtige måde at løse problemet på. Hvis man skal bygge til, hvor der er høj grundvandsstand, vil jeg klart anbefale Uretek

Kennet Guldager
Odense

Vi bringer som regel Uretek ind i billedet, når nogen står med skader på en bygning eller et gulv, og man mistænker noget sætningsgivende nedenunder. I stedet for at flå det hele op og starte forfra, er injicering ofte en økonomisk bedre og mindre indgribende løsning

Joachim Krongaard-Mikkelsen
Henry Jensen Rådgivende Ingeniører

Fra mig er der stor ros – 10 ud af 10! Endnu en gang tak for den hurtige service, som I præsterede

Christensen
Jerslev

Meget fleksible. Stedet, hvor gulvet skulle løftes, ligger lidt væk fra større veje – men Uretek havde en fin løsning, hvor de anvendte et lille mobilt anlæg, der kunne klare opgaven

Leander
Kolding

Alt har været perfekt. Der har altid være tid til spørgsmål undervejs, og opgaven er lavet bedre, end hvad jeg havde drømt om. Så vil altid anbefale jer

Pedersen
Horsens

Vi synes, det var en rigtig smart måde at udføre arbejdet på. Vi undgik at få en stor opgravning

Ørum
Fredericia

Vi var meget tilfredse med det arbejde, vi fik udført i forbindelse med en tidligere skade, og da vi ikke kender andre, der kan det samme, var det naturligt at tage kontakt til Uretek igen. Vi vil gerne sige tak til de medarbejdere, der har været på besøg hos os. Det starter med Benny, som er utrolig kompetent og meget behagelig, og slutter med alle montørerne, som vi har haft det rigtig godt med

Philipsen
Munkebo

Hurtig behandling. Super kompetente og behagelige montører

Laursen
Slangerup

Jeg er yderst tilfreds med udførelsen af arbejdet. Det var kompetente og behagelige medarbejdere at have i huset

Pedersen
Brovst

Jeg er Uretek meget taknemmelig for den professionalisme og service, jeg har fået, og kan kun kraftigt anbefale firmaet til andre

Hansen
Ebeltoft

Vi har kun godt at sige om hele forløbet fra den første kontakt til arbejdet var udført. Jeres dygtige og kompetente medarbejdere skal have al den ros, som de kan bære. Alt er gået efter planen og resultatet er blevet lige som vi havde håbet på. Stor tak herfra!

Holst
Struer

Jeg vil gerne fremhæve Peter og Klaus positivt. De var fleksible, løsningsorienterede, positive og forklarende. Jeg følte mig hele tiden tryg ved deres arbejde

Bager-Lindholdt
Vejle

Jeg kommer i den grad til at sprede meget positiv omtale af jer :-)

Larsen
Odense

God rådgivning samt en løsning, der ikke krævede, at hele gulvet skulle bankes op. Det var nogle meget professionelle montører, der udførte opgaven. De gav sig god tid til at forklare processen undervejs, hvilket var rart, da det skabte tryghed

Mortensen
Mørkøv

Effektiv og innovativ løsning ved pilotering!

Christensen
Varde

Uretek virkede seriøst, og som jeg forventede, levede de op til mine forventninger

Larsen
Karrebæksminde

Jeg har igennem hele forløbet følt, at I har haft styr på tingene. Både når jeg har talt med Ivan i telefonen samt med de to montører, der udførte arbejdet. Så alt i alt en super oplevelse!

Svendsen
Brønshøj

Læste om jer i et blad, og det virkede som en god idé, da I kunne klare opgaven på en dag. Det er sgu lidt smart, at man kan løfte et hus

Børnsen
Vamdrup

Super hurtigt løft af stuegulvet. Ca. 3 timer så var gulvet løftet ca. 1,5 cm. Dygtige og kompetente montører, god til at informere, fin slutrengøring, super professionelt udført. En glad kunde med begge tomler op!

Rodriguez
Vejle

Kan kun anbefale dette firma, da de er professionelle og ved, hvad de laver

Jørgensen
Taastrup

Alternativet er jo bøvl og omkostninger ved de traditionelle metoder med udgravning og understøtning. Uretek er hurtigst, bedst og billigst som metode

Dall
Kastrup

Løsningen var hurtig, mindre indgribende i have og øvrige bygningsdele og konkurrencedygtig m.h.t. pris

Traunholm
Nørresundby

Arbejdsfolkene gjorde et helt fantastisk stykke arbejde, meget flinke og ligetil. Sjældent man ser håndværkere, der går så meget op i deres job. Og ikke mindst kan finde ud af at rydde op efter sig. Kan varmt anbefales

Mogensen
Aabenraa

Top professionelle fra første kontakt, samtaler med konsulent, til og med gennemførelse af håndværkere. Vil klart anbefale Uretek til andre

Lauesen
Odense

Samarbejdet med Uretek gik fantastisk. Jeg har ikke andet end ros til både projektlederen og montørerne

Bilde
Viborg Kommune

Jeg valgte Uretek, fordi I er de bedste til sådant arbejde!

Jørgensen
Ørbæk

Jeg mener, det er en smart måde at fundere på frem for at pilotere

Lentz
Rørvig

Husk at rose jeres montører, de var rigtig behagelige at have på besøg :-)

Vedelgart
Egå

Jeg valgte Uretek, fordi det var det bedste og mest fordelagtige tilbud

Pedersen
Aabenraa

Et firma, som virkede professionelle og vidste, hvad de gjorde. Utroligt dygtige håndværkere, som gjorde et super arbejde. Alt i alt en dejlig og positiv oplevelse

Jensen
Kalundborg

Uretek er det bedste og eneste firma til jobbet. Det var meget spændende at høre om den kemiske proces fra montørerne Claus og Klaus. Det er vildt, at den kombination af kemikalier kan løfte et hus!

Bergström
Kerteminde

… en effektiv og sagkyndig løsning på problemet!

Nikolajsen
Kerteminde

Jeg valgte Uretek, fordi det virkede som den bedste og mest nænsomme løsning. Og på grund af de gode referencer på firmaet og løsningen generelt

Poulsen
Aarhus

Jeg er meget tilfreds med den måde, opgaven er løst på. Også ros til montørerne – der var meget lidt plads at arbejde på. Når nu firmaet har eksisteret i over 20 år, er det også et udtryk for, at tingene er i orden

Markussen
Rødekro

Montørerne var meget imødekommende under hele forløbet og forklarede meget grundigt fremgangsmåden med skruepælene

Frandsen
Ringe

Vi har kun mødt meget tiltalende og kompetente medarbejdere

Zeuthen
Langå

Har lige haft Uretek ude hos os, kan kun anbefale dem

Carlsen
Hundested

De folk der udførte arbejdet var flinke, omgængelige, effektive og kompetente

Askvig
Greve

Montørerne kom til aftalt tid og udførte arbejdet hurtigt. De var meget kompetente og behagelige personer

Nielsen
Hornbæk

Efter at have studeret hjemmesiden var jeg ikke i tvivl om at Uretek kunne løse mit problem med mit gamle bondehus, der ikke har fundament og som var “knækket” som følge af, at trærødder under huset var rådnet

Iversen
Frederiksværk

Det var så fint, at det lykkedes det hele. Super godt arbejde

Odense Kommune
Odense

Jeg er godt tilfreds med arbejdets udførelse og det færdige resultat

Jensen
Vejle

Tak for et professionelt stykke arbejde ifm. vores tilbygning

Jensen
Risskov

Takker for en hurtig og effektiv indsats på pladsen. Vi kunne ikke selv bore, armere og støbe pæle på samme tid 👍

Heibæk Murer & Entreprenør

Virker meget professionelle. Umiddelbart virkede priserne lidt i overkanten, men tænker efterfølgende at det er rigtig godt givet ud. Kvaliteten af udført arbejde er i top

Nielsen
Middelfart

Tak for et superforløb…. : Stor tålmodighed med at finde tidspunkt for besigtigelse ( pga. mine skøre arbejdstider ) – behageligt besøg af konsulenten, der besvarede alle de spørgsmål jeg havde og forklarede det videre forløb på bedste måde – hurtig modtagelse af tilbud og ikke mindst stor ros og skulderklap til montørerne, der udviste stor tålmodighed, når vi stillede spørgsmål og iøvrigt gik lidt i vejen for dem. Også stor ros til det arbejde de to montører udførte… Alt i alt – en rigtig god oplevelse…

Rønde
Rønde

Tak for det fine arbejde som blev udført, jeg er meget tilfreds

Mortensen
Højbjerg

Forunderligt og effektiv. Det kan jeg virkelig anbefale til andre. :-)

Hansen
Vejle

Tak for den hurtige udrykning og det professionelle arbejde. Vi kan udmærket anbefale jer til andre beboere med samme gulvproblemer i Åbrinken :-)

Riis
Virum

Tusind tak :-) og vi har været meget tilfredse både med hele dialogen med jer op til udførelsen, samt med jeres folk der var hos os. Vi vil varmt anbefale jer til andre

Demin
Køge

Rigtig dygtige montører, venlige og masser af gå på mod. Ros til dem

Henriksen
Kjellerup

Det så meget professionel ud og der var mange der roste jer. Dyr men i forhold til det udførte arbejde og den garanti der medfølger er vi tilfreds med det udførte resultat og det var nogle behagelige og dygtige montører

Hansen
Nykøbing Mors

Jeg vil klart anbefale en kontakt til Uretek hvis jeg har bekendte der kommer i lignende problemer. Ud over den professionelle tilfredshed – har jeg også følt et godt personligt engagement fra konsulentens side – som igen er med til at skabe tillid til firmaet. Binger, Fredericia

Binger
Fredericia #2

Jeg har følt mig i gode hænder hele vejen igennem – og har følt en god respons og sparring som har gjort, at jeg har følt mig tryg ved de beslutninger der er blevet taget. Binger, Fredericia

Binger
Fredericia #1

Anderledes løsning, med gode referencer

Jensen
Odense

Jeg anser Uretek som specialister i fundering

Nielsen
Tønder

Vi har tidligere brugt Uretek – de har de kompetencer, vi har brug for

Lasson
Albertslund

Overrasket over hvor hurtigt arbejdet kunne udføres og hvor lidt indgribende det var på omgivelserne. En god mavefornemmelse af, at det faktisk har en virkning på stabilisering af fundament. Meget professionelle, venlige og informative medarbejdere. Fair pris

Christiansen
Helsingør

Hils Klaus og Claus. Sig tak for deres dejlige måde at være på, det er nogen flinke mennesker og meget professionelle mennesker

Sørensen
Hedehusene

Normalt altid en god pragmatisk løsning af problemerne, når det er sager, hvor i har kompetence

Skadestaksator
Christensen

Den revne i køkkenvæggen, som dagligt har mindet os om, at et svagt sted i husets fundament burde forstærkes, var næsten væk, da arbejdet blev afsluttet. Det er en tryg fornemmelse

Nielsen
Hjørring

Jeg havde i går besøg af to herlige fyre, som stabiliserede mit hus. det har tydeligvis hjulpet på sætningsrevnerne, som er blevet betydelig mindre, så jeg er meget tilfreds med resultatet. De to fyre var nemme at snakke med, og var gode til at fortælle hvad de gjorde, hvorfor de gjorde det, og hvordan det virker

Bakland
Østervrå

Meget godt tilfreds med hele forløbet, også de to meget venlige montører Claus og Klaus

Hansen
Ølsted

Tip top fra start til slut!

Jacobsen
Karrebæksminde

Vi vil gerne sige tusind tak for hjælpen. Gulvet er blevet løftet op i niveau. Skønt! Et par revner hist og pist, men det vidste vi jo godt kunne ske. Du må hilse dine “arbejdsfolk”, de har virkelig gjort et godt stykke arbejde. De knoklede seriøst på hele dagen. Ros til dem

Rasmussen
Skibby

Tak for godt samarbejde, vi er meget begejstret for hele forløbet. Jeres folk til udførelse af grave- og, borearbejde skal på en skala fra 1 til 10, absolut have et 10-tal. Stor ros til dem

Seider
Kolding

De (Uretek) kunne løse en opgave som jeg ellers selv skulle bruge mange ressourcer på at løse

Andersen
Helsingør

Uretek har leveret rigtig god service, da vi stod med et sætningsskade problem i vores tilbygning

Olafsson
Hvidovre

Efter at projektet er færdigt ser jeg tilbage på det med ret stor tilfredshed. Jeg synes faktisk jeres produkt (inkl. de to ”tossede” montører). Har opfyldt det planlagte. Jeg er blevet en del klogere på skruepæle og vil ikke være ’bange’ for at bruge dem igen til lignende projekter

Michael Hald
HSM

Imponeret over montørerne, hvor søde de var til at fortælle hvad de lavede og hvordan. Hvor godt det blev og at revnerne vi havde ikke kunne ses efter endt arbejde. Montørernes humør. At hullerne blev dækket til og der blev gjort så flot rent efter endt arbejde

Bording
Holbæk

Arbejdet har helt levet op til mine forventninger. Alt arbejde blev udført udefra – supert!

Lang
Dalmose

Virker så fantastisk kan kun anbefales

Mathiesen
Randers

Fantastisk service

Else Watson

Helt flot arbejde

Lang
Nysted

God service ved første kontakt

Panduro
Rungsted Kyst

3 timer ca. så var vores køkkengulv hævet 3,5 cm. Rigtig flot arbejde – så var vi fri for at skulle have gulvet brækket op og grave ud

Bentzen
Asaa

Hurtig igangsætning efter accept af tilbud. Meget venligt og hjælpsomt personale

Husum
Herlev

Vi fik stabiliseret nogle gulve efter et grundigt forarbejde af projektlederen og nogle omhyggelige geotekniske prøver. Arbejdet blev udført uden opgravning på to dage helt efter planen af to meget dygtige og venlige montører. Alt er gået planmæssigt, og vi kunne umiddelbart se de gode resultater: revner og sprækker ved gulv og loft blev minimeret og døre kunne lukkes og åbnes igen uden problemer

Kristensen
Odense S

Tak! Stor ros til jeres montører, kompetente og utrolig behagelige. Alt er gået helt efter bogen, super dejligt

Engen
Stenløse

Flot arbejde kunne næsten ikke se at montørerne havde været her, og de var meget venlige og kompetente

Christensen
Bording

Hurtig hjælp til at løse vores problem med gulvet i produktionslokale

Andersson & Sørensens Eftf. A/S
Ishøj

Nem og opgravningsfri metode. Super hurtigt arbejde

Myrhøj
Værløse

Det var en fornøjelse at have besøg af jeres medarbejdere i torsdags og en stor oplevelse og lettelse umiddelbart at kunne se resultaterne af deres arbejde!

Bloch
Virum

Firmaet lå tæt på samt en god og positiv telefonsamtale. Alt var bare i orden

Madsen
Middelfart

Absolut god formidling ved møde med konsulenten, det økonomiske tog GF Forsikring sig af. Fantastisk teknologi, at det kan lade sig gøre at løfte fundament, gulv m.m. De 2 montører der kom og udførte var meget behagelige og dygtige til deres arbejde. Forklarede meget fint og viste os, hvad der foregik

Windfeld
Højbjerg

Jeg har kun positivt at sige om alle de medarbejder, jeg har været i kontakt med, det gælder både telefonisk og “in live”. Tak for god behandling hele vejen igennem og jeg anbefaler jer meget gerne til, hvem, der måtte have brug for lidt eller meget understøtning! Hartlev, Gilleleje

Hartlev
Gilleleje #2

Først og fremmest valgte jeg Uretek, fordi der hos jer, var langt færre gener forbundet med en understøtning af soklen… Det var også meget vigtigt for mig, at med jeres tilbud ville haven mm. forblive intakt. Både telefonisk og ved besigtigelsen af mit hus var der en seriøsitet, en ro og en udsøgt venlighed, der gjorde, at jeg følte mig tryg ved jeres firma. Hartlev, Gilleleje

Hartlev
Gilleleje #1

Hvad fik dig til at vælge Uretek? Den skånsomme proces samt husets beboelighed før og under arbejdets udførelse

Holmstrøm
Herlev

De havde den nødvendige ekspertise til opgaven

Reitan Distribution
Horsens

Havde lidt svært ved at tro på at Uretek kunne løse opgaven med “skum”. Det kunne de og det har været en rigtig god oplevelse som jeg trygt kan anbefale

Pedersen
Vejle

Blev anbefalet af en god ven, som er bygningsingeniør og kender jer som et seriøst firma. Jeg vil gerne anbefale jer til andre med lignende problemer

Eggert
Odense NV

Glædelig jul til dig (Kent) og hele firmaet, jeg har nu overdraget sommerhuset til min datter, og med god samvittighed, efter I havde udført et flot stykke arbejde, med at understøtte og hæve gulvet, tak for det!!!

Bryde
Strøby

Tak for jule hilsen…..    Jeg synes lige, at jeg i den anledning vil sige, at vores hus holder ganske fortræffelig efter jeres bearbejdning i 2011 med skum ned under det ene hjørne

Lauridsen
Hvidovre

Fordi jeg syntes det var det nemmeste, og den bedste løsning på vores problem. Jeg er rigtig tilfreds med hele forløbet

Vous
Rudkøbing

4,5 time fra jeres dygtige folk ankom til Vesterbro, til mit lille hus var løftet på plads, revnerne i stue lukket, fundament stabiliseret 1,8 meter ned og “drengene” havde ryddet pænt op efter sig. Kan kun anbefales

Rasmussen
Odense

Jeg fik et omfattende materiale også om risiko og forbehold, samt en god dialog med konsulenten (Benny Bæk)

Pedersen
Lille Skensved

Der var en god kommunikation mellem Uretek og Isover, lige fra start af projektet. Jeg har kørt specialprojekter 2 gange nu med Uretek (Arne Arnov) og Jeres firma lever fuldt op til vores forventninger. Det gælder såvel indgåelse af aftale, overholdelse af mødetidspunkter, sikkerhedsanvisninger + den gode og informative tone, som har kendetegnet begge projekter, jeg har være indblandet i. Jeg vil ikke tøve med at anprise Jeres firma

Isover
Vamdrup

De er kendt for en høj kvalitet i deres opgaveløsning/udførsel. Det har alt i alt været en fin oplevelse, hvor fagligheden er i top

Jürgensen
Fur

Jeg valgte Uretek, da jeg tror at det ville være mest skånsomt for bygningen. Jeg er overrasket over at arbejdet ikke tog længere tid

Petersen
Randers

Godt samarbejde sidste gang, hurtig afklaring af opgaven

Arwos A/S
Aabenraa

Har du spørgsmål til processen og hvad den indebærer?

Vi har samlet svar på de spørgsmål, vi oftest får. Finder du ikke svar på dit spørgsmål, er du altid velkommen til at ringe til os.

Læs hele vores FAQ

Stabilisering af fundament

Hvordan foregår stabilisering af fundamenter med Uretek GeoPlus®?

Når vi skal stabilisere et fundament ved injicering, borer vi en række huller med 1,5-1,8 meters afstand langs med fundamentet på den bygning, vi skal stabilisere. Hullerne har en diameter på cirka 16 mm., og gennem dem placerer vi små rør i de dybdeniveauer, vi ønsker. Efterfølgende injicerer vi vores materiale, Uretek GeoPlus®, som ekspanderer med stor kraft. Det øverste og første lag af materialet danner en trykpude, for ekspansion af øvrige, dybereliggende injiceringer.

Ekspansionen medfører, at alle hulrum udfyldes, og at jorden komprimeres. Som følge heraf øges jordens bæreevne, hvilket vil sige, at bygningen får et stabilt underlag – bygningen er stabiliseret. I mange tilfælde kan vi opnå en ekspansion, der er så kraftig, at sunkne/sætningsramte bygninger kan løftes, og nogle gange kan en bygning løftes op til oprindeligt niveau. Vi anbefaler altid jordbundsanalyser i forbindelse med stabilisering.

Hvad er første skridt, hvis man vil have stabiliseret sit hus?

Når du kontakter Uretek om reparation af sætningsskader, er første skridt en skadesundersøgelse. Undersøgelsen starter med en uforpligtende besigtigelse, som koster 2.000 kr. ekskl. moms. Herefter aftaler vi typisk tid til en jordbundsundersøgelse, som er nødvendig for at konstatere årsagen til sætningsskaden, og hvilken metode der er korrekt til at stoppe problemet. Vi finder samtidig ud af, hvor mange meter/kvadratmeter der skal stabiliseres. Dernæst udformer vi et tilbud med arbejdstegninger m.m., som sendes til dig. Du er velkommen til at kontakte os for mere information om reparation af sætningsskader, pris mm.

Hvor meget kan et skævt hus rettes op?

Det er svært at svare på, da jordbundsforhold, dybde for bæredygtigt lag, bygningens vægt mv. har indflydelse på, hvor meget tryk der kan genereres under huset. Men vores materiales ekspansionskraft gør det muligt at hæve et fundament. Det kan vi imidlertid ikke garantere – derfor vurderer vi i hver enkel sag, hvorvidt vi kan opnå et løft.

Hvor stor er muligheden for at løfte punkter på et gulv eller fundament forskelligt?

Vi injicerer vores materiale gennem rør, der er placeret forskellige steder og i forskellige dybder. Derfor er det muligt at styre, hvor meget hvert punkt bliver løftet – til en vis grad. Den mekaniske kobling mellem forskellige bygningsdele og mellem fundament og gulve sætter nemlig begrænsninger for, hvor frit ét enkelt punkt kan hæves i forhold til andre.

Hvor nøjagtigt kan et fundament eller et gulv løftes?

I forbindelse med alle stabiliseringsarbejder anvender vi nivelleringslasere, hvormed vi øjeblikkeligt registrerer, hvis gulvet eller fundamentet løfter sig bare én millimeter.

Normalt kan vi løfte en gulvflade med en nøjagtighed bedre end +/- 5 mm Et løft af gulve eller fundamenter er dog betinget af andre forhold – f.eks. jordbundsforhold og bygningens vægt. Også andre forhold kan begrænse et løft; udbedrede/renoverede fuger som ikke kan presses sammen, fodpaneler, som er rykket ned i takt med sætningen i gulvet, mv.

4,5 på Trustpilot
Læs vores anmeldelser

Stabilisering med Uretek GeoPlus®

Med Uretek GeoPlus® kan en bygning stabiliseres uden opgravning eller understøbning med beton – hurtigt og skånsomt. Traditionel understøbning af eksisterende fundament kan være en meget omfattende proces, hvor stabilisering med Uretek GeoPlus® er væsentlig mindre forstyrrende. Metoden er baseret på et tokomponent materiale, der injiceres under fundamentet og ned til det bæredygtige jordlag. 

Uretek GeoPlus® blander sig med og ekspanderer i jorden. Derved komprimeres de omkringliggende jordlag med fundamentet som modvægt, og eventuelle hulrum i jorden fyldes ud. Resultatet er, at jorden under fundamentet bliver en hård, stabil masse, der fremover kan bære bygningens vægt. Uretek GeoPlus® opnår en varig trykfasthed på op til 1.000 t/m2 – og vejer kun 1/10 af beton.

Vi skal kun bruge et lille arbejdsområde, og derfor undgår du med Uretek GeoPlus® opgravning af f.eks. din have og din indkørsel, og du kan benytte bygningen, som du plejer, mens vi arbejder. Dvs. at du undgår omkostninger forbundet med reetablering og eventuel udflytning.

Stabilisering med ScrewFast® skruepæle

Ud over Uretek GeoPlus® kan vi tilbyde stabilisering af fundament med ScrewFast® skruepæle. Pælene installeres i jorden med entreprenørmaskiner – hver skruepæl samles af sektioner på ca. to meter, og sektionerne fastgøres til hinanden med stålbolte. De sidste meter af en skruepæl er altid galvaniserede for at modvirke korrosion (tæring).

Fordi vi skruer pælene i frem for at ramme/slå dem i, opstår der ikke skadelige vibrationer og følgevirkninger, og det gør vores skruepæle velegnede til stabilisering og udbedring af sætningsskader i tæt bebyggelse. Metoden medfører begrænset opgravning, og giver færre omkostninger forbundet med reetablering sammenlignet med understøbning.

Se nærmere på vores løsninger

Er dit hus ramt af sætningsskader eller skal du i gang med at bygge nyt? Tjek vores løsninger, så vi kan hjælpe dig godt videre.