Stabilisering og løft efter udtørringsskade

I Kibæk har vi stabiliseret og løfte hjørne på tilbygning til parcelhus som havde oplevet sætninger efter udtørring.

Som beskrevet i Byg-Erfa 94 09 03 er træer og buske hvert år medvirkende årsag til, at der opstår revner i en del huse. Fænomenet er observeret i alle dele af Danmark der er præget af meget fedt ler. Skaderne skyldes træernes buskenes store vandforbrug i sommerhalvåret eller ekstraordinære tørre sommerperioder. Når vandforbruget overstiger tilførslen af nedbør, udtørrer de øvre jordlag og dette medfører, at lerjordens volumen svinder.

Opgaven blev løst på ca. 4 dage i trange omgivelser og hjørnet blev løftet tilbage til oprindeligt niveau så revnerne lukkede sig igen.

Læs mere om stabilisering af fundament her.

Bygherre
Privat
Antal pæle
11 stk. ScrewFast Skruepæle® á 5 meter
Entrepriseform
Fagentreprise
Geoteknisk firma
Geosyd

Vil du tale med en af vores specialister?

Ring eller skriv for uforpligtende rådgivning

Kontakt os
No items found.

Måske er du også interesseret i...

Sætningsskader truede patriciervillaens værdi, men Rune fandt løsningen

I en lille by på Vestfyn bor Rune Moesgaard og hans familie i en charmerende patriciervilla fra 1914. Huset har været deres hjem i over et årti og er løbende blevet smårenoveret. Med mellemrum har familien bl.a. fået en murer til at lappe tilsyneladende kosmetiske revner i husmuren.

“Vi vidste godt, at der tidligere havde været nogle sætningsskader, og tænkte, at huset havde sat sig som det skulle,” forklarer Rune.

Familien begyndte dog efterhånden at opleve fugtproblemer og planlagde derfor endnu en facaderenovering. Men det viste sig, at det var noget andet, der skulle til.

“Da vi fik vores lokale murer ud, rådede han os til ikke at lappe yderligere på huset. Det kunne hurtigt koste mellem 50.000 og 100.000 kroner, og hvis huset satte sig yderligere, kunne det være spildt arbejde. Han vurderede umiddelbart, at der var tale om aktive sætningsskader,” fortæller Rune.

Beskeden satte tankerne i gang hos Rune. Han var nervøs for, om huset kunne blive værdiløst – og det gik ud over nattesøvnen.

En grundig beslutningsproces

Mureren gjorde Rune opmærksom på, at der fandtes en virksomhed ganske tæt på, som netop specialiserede i sætningsskader og stabilisering af sætningsramte bygninger. Virksomheden var Uretek, og Rune tog kontakt. Samtidig begyndte han at undersøge markedet.

“Jeg fik et tilbud fra Uretek og drøftede det med en bekendt, som er ingeniør og ved meget om byggeri og fundering. For jeg ville ikke bare tage den første og bedste,” fortæller Rune.

“Jeg fik faktisk også et andet tilbud, der kun kostede det halve af Ureteks løsning. Men både jeg og de folk, jeg rådførte mig med, var mest trygge ved Uretek. Jeg synes, at de var meget grundige og troværdige i deres kommunikation.”

Runes mavefornemmelse blev bestyrket af en kollega, som havde god erfaring med Uretek. Men Rune ville være helt sikker i sin sag og kontaktede derfor et ingeniørrådgivningsfirma, som gennemgik indholdet i aftalen. Den uvildige ingeniørs vurdering blev tungen på vægtskålen.

“Så snart finansieringen var på plads, accepterede vi Ureteks tilbud. Det var forholdsvis mange penge – lidt som at grave en mindre bil ned i haven. Men jeg har ikke fortrudt det et sekund,” fastslår Rune.

Skånsom tilgang og god dialog

For Rune har den gode dialog med Uretek været en vigtig del af forløbet. Både før og under udførelsen var han nysgerrig omkring de forskellige sammenhænge og spurgte ind til store og små detaljer – uden på forhånd at vide, hvordan det blev modtaget.

“Jeg er sådan én, der stiller mange spørgsmål og gerne vil forstå processen, og det lod jeg dem vide. Her mødte projektlederen fra Uretek mig virkelig godt og gav mig de svar, jeg søgte. Det skabte stor tryghed for mig,” siger han.

Under selve stabiliseringen, der blev udført med ScrewFast Skruepæle, valgte Rune at arbejde hjemmefra for at kunne være til rådighed, hvis det blev nødvendigt. Her fik han lejlighed til at tale med Ureteks montører:

“Montørerne var meget venlige og flinke til at fortælle, hvad der foregik. Det var rart, at det var nogle mennesker, som vidste, hvad de lavede, og som var nemme at tale med,” siger Rune.

Opgaven omfattede stabilisering af fundamentet på de områder, hvor der ikke var kælder, og Rune forventede, at arbejdet med de store skruepæle ville medføre en del skader på plænen og havens bede.

“Da montørerne ankom, valgte de at hejse maskinen ind og lægge køreplader på græsset – så selvom vi måtte rydde enkelte bede, var det slet ikke så voldsomt som frygtet,” fortæller han.

Tøver ikke med anbefaling

Efter arbejdet var udført, følte familien stor lettelse – og udgifterne til arbejdet betragter de som en klog investering.

“Det var jo ikke billigt, men vi er sikre på, at vi nok skal få pengene igen, når vi en dag skal sælge huset. Det havde været langt dyrere, hvis vi ikke havde grebet ind og huset havde mistet sin værdi,” siger Rune.

Familien har valgt at vente med enkelte kosmetiske forbedringer. Det vigtigste for dem har været at få årsagen til sætningsskaderne ud af verden. Det betyder, at Rune ikke længere er bekymret for fremtidige skader. Og med den erfaring, han har gjort sig, ville han ikke tøve med at anbefale Uretek til andre boligejere, der har problemer med sætningsskader.

“Stressfaktoren blev helt elimineret, og vi fik ro på. Så hvis andre skulle stå i en lignende situation, vil jeg til enhver tid anbefale Uretek. De fik stoppet årsagen til revnerne i stedet for bare at lappe. Det kan faktisk lade sig gøre at løse problemet helt,” afslutter Rune.

Har du overvejet nyt fundament under gammelt hus? Bliv klogere på efterfundering >>

Læs referencen
Sætningsskade/stabilisering
Bygningskulturarv
Bolig/fritidshus

Topsoe fik stabilt gulv i kantine og laboratorier

Siden 1940 har den internationale ingeniør- og teknologivirksomhed Topsoe udviklet processer inden for heterogen katalyse og anlægsprojektering. I Danmark beskæftiger Topsoe ca. 2000 medarbejdere, og i Kgs. Lyngby ligger hovedsædet, som bl.a. rummer adskillige laboratorier, der danner rammen om virksomhedens forskningsarbejde.

Kim Boding Johannsen, Topsoe A/S

Kim Boding Johannsen, Topsoe


af bygningerne havde sat sig flere steder. Projektleder Kim Boding Johannsen kontaktede COWI for en undersøgelse af problemet, og de foretog 130 boringer i de ramte områder.

Fri for forstyrrelser i driften

Resultaterne viste, at der var mellem 2 og 30 cm luft under gulvene på grund af en tidligere kælder, der var blevet fyldt op og støbt med et nyt gulv omkring 60 år tidligere. Opfyldningen var ikke tilstrækkeligt komprimeret og forårsagede nu sætningsskader i bygningens gulv. Projektleder Kim Boding Johannsen fra Topsoe udtaler:

“Vi stod over for udfordringer med gulve, der satte sig i både vores kantine og laboratorier, og det var afgørende at finde en skånsom løsning, der ikke forstyrrede forskernes daglige arbejde, som kræver ro og præcision.”

Det sætningsramte område omfattede en kantine på 400 m² og laboratorier på 340 m². COWI etablerede kontakten til Uretek, som blev valgt til at udføre opgaven med stabilisering i en dybde ned til 1,9 meter på de i alt 740 m². Den valgte løsning var injicering af det ekspanderende materiale, Uretek GeoPlus®, som udfylder hulrummene og sikrer hurtig og permanent stabilisering af betongulvet.

Forud for aftalen havde Topsoes repræsentanter mange gode og kritiske spørgsmål til metoden, som de ikke tidligere havde stiftet bekendtskab med:

“Uretek fremviste grundig dokumentation for deres metode, så efter nærmere dialog, havde vi ingen bekymringer omkring udførelsen. COWI undersøgte også afgasningen fra Ureteks GeoPlus® og konkluderede, at den var minimal og helt ufarlig,” beretter Kim Boding Johannsen.

Sparede tid og CO2

I kantinen blev de 400 m² gulv stabiliseret på tre dage, og i laboratorierne tog det omkring 12 dage, hvor Uretek arbejdede mellem laboratorieudstyret. Herefter kunne Kim Boding Johannsen trygt lade medarbejderne benytte bygningen uden risiko for gulvbrud.

“Uretek kunne udføre stabiliseringen uden at vi skulle flytte igangværende forsøg og inventar ud af laboratorier og kantiner. Det har sparet os rigtig meget tid og bøvl,” forklarer Kim Boding Johannsen.

Under udførelsen skulle de ansatte kun kortvarigt forlade deres arbejdssted, da Uretek GeoPlus® hærder øjeblikkeligt, og da der ikke skulle etableres et nyt gulv. Og det er med til at lette klimaaftrykket.

“Hos Topsoe arbejder vi for at begrænse klimabelastningen i alle led af forretningen, og med Ureteks metode kunne vi undgå den større udledning af CO2, som ellers ville være kommet ved opbrydning og genetablering af gulvet,” afslutter Kim Boding Johannsen.

Vil du vide mere om metoden? Alt om reparation af betongulve >>

Læs også artiklen om Bryggeriet Vestfyen: Fik stabilt lagergulv med Uretek GeoPlus >>

Læs referencen
Sætningsskade/stabilisering
Erhverv

Skævt hus spolerede Carstens byggedrøm – så ringede han til Uretek

Det var en drøm, der gik i opfyldelse, da Carsten Hansen købte en smukt beliggende grund med egen sø i naturskønne Ebeltoft. Hans plan var at opføre et helt nyt sommerhus på grunden, og da han tog hul på projektet, rådførte han sig først med byggefirmaet:

”Inden byggeriet begyndte, bedyrede håndværksmesteren mig, at jeg ikke behøvede en boreprøve, da han ville lave en flydesokkel,” siger Carsten Hansen.

Men den plan holdt ikke. Det skulle nemlig vise sig, at funderingen var helt utilstrækkelig med de jordbundsforhold, der var på grunden.

Stod pludselig med skævt hus

Straks efter opførelsen, kunne Carsten Hansen konstatere, at noget var helt galt med huset. Da han selv kiggede nærmere på sagen, gjorde han en foruroligende opdagelse:

”Efter jeg havde fået bygget mit træråhus, opdagede jeg, at huset var sunket 12 centimeter i den ene side. Da håndværksmesteren ikke kunne gøre noget ved skaden, kontaktede jeg Uretek telefonisk.”

Ved henvendelsen fandt Ureteks projektleder frem til, at huset formentlig var opført på gammel mose- eller engjord, hvilket kunne være årsagen til, at Carsten Hansen nu stod med et skævt hus. Projektlederen talte de forskellige scenarier og løsningsmuligheder igennem med ham i telefonen.

”I løbet af samtalen, fik jeg en god og grundig orientering om et eventuelt sagsforløb, og efter jeg havde fået en del oplysende materiale, takkede jeg ja til forløbet,” fortæller Carsten Hansen.

Blød jordbund var årsag til sunket hus

Ureteks projektleder igangsatte en jordbundsundersøgelse og geoteknisk analyse af forholdene på grunden. Undersøgelserne bekræftede mistanken, da størstedelen af jordlagene bestod af tørv og gytje – et meget uforudsigeligt underlag, som kræver særlig fundering, hvis man vil undgå sætningsskader.

På grund af det svage randfundament, måtte Uretek tage særlige midler i brug for at efterfundere huset. I stedet for at hæve den del af huset, som var sunket, besluttede projektlederen at sænke den anden halvdel af huset.

Efterfunderingen omfattede i alt 39,5 meter fundament med brug af 16 ScrewFast Skruepæle® ned til 8 meter under terræn. Der blev i alt gjort brug af 112 meter pæl og 16 specialkonsoller til at stabilisere fundamentet.

Selve sænkningen involverede udsugning af jordbundsmateriale med hjælp fra FKSSlamson. Hulrummet blev efterfølgende opfyldt med Uretek GeoPlus, som samtidig forbedrede isoleringen af bygningen.

Resultatet af manøvren var et vandret hus, som nu ikke længere er i fare for at synke – og en husejer, som nu endelig kan glæde sig over drømmehuset i de smukke omgivelser.

”Huset har stået rigtigt godt og stabilt siden. Jeg er Uretek meget taknemmelig for den professionalisme og service, jeg har fået, og kan kun kraftigt anbefale firmaet til andre,” afslutter Carsten Hansen.

Læs referencen
Sætningsskade/stabilisering
Bolig/fritidshus